V Memoriał Jaśmina.
Bukowa Mała 14.07.2012

W dniu 14 lipca br. na terenie gospodarstwa państwa Katarzyny i Zbigniewa Żurawiczów w Bukowej Małej na powiecie chełmskim odbył się kolejny już, V Memoriał Jaśmina. Organizatorem imprezy był Lubelski Związek Hodowców Koni oraz Ośrodek Jeździecki „Żurawiejka”.

Komisja w składzie: Przewodniczący – dr Maciej Jackowski, Członkowie - Andrzej Kosior i Katarzyna Milbrat, pracownicy LZHK, dokonała oceny płytowej wszystkich koni. Pierwsze miejsce zajęła klacz Polatucha (Rygor – Hawajka po Sonet) hodowli Teresy Berkan, a własności Andrzeja Pelca z Małkowic w woj. podkarpackim, miejsce drugie przypadło klaczy Winieta-O (Gines – Włościanka po Lotnik) hodowli Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej, której właścicielem jest Marek Surma zam. w Zdrapach w woj. lubelskim, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się klacz Antena (Negro – Abaria po Oskar) ) hodowli Teresy Berkan, a własności również Andrzeja Pelca z Małkowic w woj. podkarpackim.

Zgodnie z wymogami Programu ochrony ras zachowawczych dla koni huculskich przeprowadzono Zasadniczą próbę dzielności – ścieżkę huculską – dla klaczy w wieku 3 – 7 lat. Następnie rozegrano ścieżkę huculską wchodzącą w skład Eliminacji do Ogólnopolskiego Czempionatu Użytkowego, który rozgrywany jest jesienią w Regietowie na terenie województwa małopolskiego. Miejsce pierwsze w tym konkursie zajęła klacz Antena (Negro – Abaria po Oskar) ) hodowli Teresy Berkan, własności Andrzeja Pelca z Małkowic w woj. podkarpackim, dosiadana przez Adama Malmuka. Na miejscu drugim uplasował się wałach Rekrut hodowli i własności Wacława Turka zam. w Krakowie, na którym startowała Anna Będziejewska. Przeprowadzona została również ścieżka huculska dla młodych jeźdźców, którzy nabierają dopiero doświadczenia jeździeckiego, aby w przyszłości mogli konkurować z bardziej doświadczonymi jeźdźcami.