VII POKAZ WSZECHSTRONNEGO UŻYTKOWANIA KONI I KUCÓW


W dniu 6 maja 2012 roku na Stadionie Miejskim w Bychawie odbył się VII POKAZ WSZECHSTRONNEGO UŻYTKOWANIA KONI I KUCÓW połączony z lokalną wystawą ponad 50 sztuk koni.

Tradycyjnie pokaz rozpoczął się prezentacją 13 zaprzęgów, z usług których w późniejszym czasie mogła korzystać licznie zgromadzona przez cały dzień publiczność. Wszystkie przybyłe konie zostały podzielone na grupy rasowe, tak aby w takiej stawce była możliwość prezentacji i oceny koni również przez publiczność.

W pierwszej kolejności prezentowana była rasa małopolska poprzez liczną stawkę klaczy i 5 ogierów małopolskich stacjonujących na punktach kopulacyjnych w gminach Niedrzwica Duża i Wysokie: TABEX 430 G Lb (CYNIK -TABULCZA po KARDYNAŁ) własności Mariusza Kijka

z Tomaszówki, białecki WAREG 75 G Kt (GRAJCAR- WARKA po KUMYS) – oba prezentowane przez p. Mariusza, ERAZM 504 G Lb (VIS VERSA - ELIADA po ARCYKSIĄŻE) własności Tadeusz Wójcika z Kol. Chmielnik, AMANT 53 G Łd (ARCUS JARKA po ARMAN) własności pana Wojciecha Sieńko z Niedrzwicy Kościelnej oraz ARAD 462 G Lb (EMIR – ARAGONA po SZAŁ) własności SO Białka wystawiany przez dzierżawcę pana Piotra Sobstyla z Wysokiego.

Następnie przedstawiono pozostałe rasy koni mające pojedynczych reprezentantów; rasę śląska z ogierem LIBAN 2 G Lb (ARSENAŁ – LATRIA po LANSJER) własności pana Ryszarda Kraciuka zam. w Przytocznie w powiecie lubartowskim oraz ogiera rasy polski koń zimnokrwisty SABAT 584 G Lb ( GŁĘBOKI- SONIA po BACZNY), którego właścicielem jest pan Wojciech Sieńko.

Zorganizowanie na tegorocznej wystawie czempionatu kuców przyczyniło się do przybycia i przedstawienia bardzo licznej grupy kuców i koni małych. Ze stawki siedmiu zaprezentowanych ogierów najwyżej ocenionymi zostały: karosrokaty APATYT 113 R Lb (LUBCZYK – APASZKA PO APACZ) własności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prezentowany przez dzierżawcę Tadeusza Skibę zamieszkałego w Borzechowie i FOKUS POKUS 128 G R Lb (GEPARD – FORDA po ELEGANT) własności Moniki Szewczyk stacjonujący w Bochotnicy koło Nałęczowa. Najlepszymi z klasy klaczy starszych i młodzieży zostały: klacz GLAUKA 26 G I Lb (ex 252 R Lb) (APATYT – GRZANKA po WALOR) własności Bogusława Jędrejka z Bogucina oraz 2–letnia klaczka REGINA ( HEBAN – RAKIETA po WAMPIR), której właścicielem jest pan Wincenty Śledzicki z Niedrzwicy Dużej.

Zgromadzona publiczność miała możliwość obejrzenia wielu dodatkowych pokazów i konkursów z udziałem koni, m.in pokaz orki i innych prac polowych z wykorzystaniem koni jako odnawialnego źródła energii. W tym roku po raz trzeci odbyła się też „Ścieżka Bychawska” – konkurencja zręcznościowa wzorowana na ścieżce huculskiej, w której rywalizowali jeźdźcy na koniach wszystkich ras.


kl. REGINA ( kf)

Konkurs orki

kuce felińskie p. A. Sagana

nagradzana klacz GLAUKA ( kf)

nagradzanie najlepszej pary na Ścieżce Bychawskiej

Nagrody

og. AMANT (m)

og. APATYT (m)

og. ERAZM (m)

og. FOKUS POKUS ( kf)

og. LIBAN (śl) w zaprzęgu

og. TABEX (m)

og. WAREG (m)

og.ARAD (m)

pokazu legionu rzymskiego

Ścieżka Bychawska

typowy wasąg dla regionu Lubelszczyzny

uczestnicy Ścieżki Bychawskiej

zaprzęg p. St. Moląga