IX Pokaz Wszechstronnego Wykorzystania Koni– Bychawa

Tradycyjnie majowy Pokaz Wszechstronnego Użytkowania Koni w Bychawie rozpoczyna na terenie województwa lubelskiego szereg wystaw plenerowych i imprez dotyczących promocji koni, możliwości ich oceny i porównania materiału hodowlanego. Stadion miejski w Bychawie już po raz IX gościł hodowców zrzeszonych w Lubelskim Związku Hodowców Koni oraz miłośników i użytkowników koni. Organizatorzy: PSUiPKR o/Bychawa (Konie Robocze Bychawa), Urząd Miasta Bychawa, Bychawskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Terenowe Koło Hodowców Koni Lublin oraz Lubelski Związek Hodowców Koni przygotowali bardzo bogaty program dla wszystkich uczestników oraz licznie zgromadzonej publiczności.

Stałym punktem programu był rozgrywany co roku czempionat koni ras szlachetnych oraz kuców. W stawce koni szlachetnych najlepszym okazał się małopolski ogier Bibigar 2266 po Emetyt od Beksa po Amok hodowli SK Walewice, własności Mariusza Kijka z Tomaszówki. Drugie miejsce zajął również reprezentant tej samej rasy ogier Luis 340 G Kl po Demon od Lusia po Drops, którego hodowcą jest Andrzej Piwowarski, a właścicielem Zbigniew Wójcik zamieszkały w Kol.Chmielnik; dodatkowo koń ten został wybrany przez publiczność najsympatyczniejszym koniem pokazu. Trzecie miejsce przypadło z kolei ogierowi rasy polski koń szlachetny półkrwi Cyrus 88 G Sz po Farnik od Cyfra po Genius wyhodowanemu w SK Bielin, którego właścicielem jest Wojciech Sieńko z Niedrzwicy Kościelnej.

W klasie kuców najwyżej oceniony został roczny ogierek Riko po Lester od Regina po Heban, którego hodowcą i właścicielem jest Wincenty Śledziki. Najwyżej ocenioną roczną klaczką była Wojenka po Harlem od Wiwa po El Amor wyhodowana i prezentowana przez właścicielkę Violettę Lipowską. Trzecie miejsce zajął ogier Rokset 108 R Lb po Ramzes od Roksana po Grosz, którego właściciel jest Wojciech Kniaziuk, a dzierżawcą i jego wystawcą Gustaw Jędrejek.

Między rozgrywanymi czempionatami odbyły się pokazy kadryla i ułańskich umiejętności w wykonaniu członków Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się rozgrywana od lat konkurencja zręczności powożenia, która w tym roku polegała na załadunku i przewozie worków przy konieczności pokonania przy tym zaprzęgiem trzech przeszkód. Najlepsze czasy uzyskali Gustaw Jędrejek powożący zaprzęgiem kuców felińskich, Mariusz Kijek i jego siwe klacze małopolskie oraz Tomasz Gołaś z klaczami zimnokrwistymi.

Przed czwartą już Ścieżką Bychawską wystąpił Paweł Jachymek na koniu Wicher w pokazie naturalnego układania konia i pokazania co można osiągnąć ze swoim wierzchowcem pracując z nim tą metodą. Ścieżka Bychawska jest konkurencją sprawdzającą wzajemną współpracę pomiędzy koniem a jego jeźdźcem, oparta jest na elementach pony games i ścieżki huculskiej. Mimo pozornie prostych zadań okazuje się dość trudnym zadaniem dla zawodników. Najlepszy okazał się Piotr Hołowieniec z koniem Finisz (sp), kóry zdobył główną nagrodę - rower ufundowany przez organizatorów.
Nagrody dla hodowców

Nagrodzone dzieci z konkursu plastycznego Pikno Polskiego Konia

og. BIBIGAR wł. Mariusz Kijek

pokaz musztry wojskowej

pokaz specjalny w wykonaniu LKJ

pokaz specjalny w wykonaniu Pawła Jachymka

pokaz specjalny

wręczanie nagród og. LUIS wł.Zbigniew Wójcik

wręczanie nagród ogier .... wł.Sieńko Wojciech

zaprzęg pana Gustawa Jędrejka

zaprzęg pana Rafała Fedeńczuka

zaprzęg wł. Mariusza Kijka

zwycięzca z główną nagrodą za zdobycie I m-ca w Ścieżce Bychawskiej

zwycięzcy Ścieżki Bychawskiej