Wszechstronne Użytkowanie Koni i Kuców w Bychawie 2011


VI Pokaz Wszechstronnego Użytkowania Koni i Kuców w Bychawie, który odbył się 8 maja - już na stałe wpisał się w terminarz imprez zorganizowanych na terenie województwa lubelskiego. Pokaz rozpoczął się prezentacją sześciu zaprzęgów włościańskich. Komisja wyróżniła pierwszą nagrodą, zaprzęg pana Tomasza Gołasia z bardzo staranne dobranymi końmi w szorach lubelskich zaprzężonych do typowego wasągu dla regionu Lubelszczyzny.

Zgromadzona publiczność miała możliwość oglądania 30 koni różnych ras. Najliczniej reprezentowana była stawka rasy małopolskiej i kuca felińskiego, były także klacze rasy polski koń szlachetny półkrwi, polski koń zimnokrwisty, huculski oraz wałach czystej krwi arabskiej.

Głównym punktem tegorocznego pokazu był czempionat koni rasy małopolskiej. Komisja w składzie prof. Uniwersytetu Przyrodniczego Ryszard Kolstung, kierownik LZHK Jacek Kozik i st.inspektor pani Joanna Szulowska spośród liczniejszej stawki klaczy najwyżej oceniła została DEBATA (PLASTER – DOLINA po PASZKWIL) właściciel pan Andrzej Korba zamieszkały w Zaraszowie, następne FLANDRIA ( ASKAR – FREZJA po HUNGAR) właściciel pani Dagmara Berlin zamieszkała Krzczonowie Folwark oraz GRUZJA (EFEKT – GRANDA II po LAMPAS) właściciel Aleksandra Rosińska zamieszkała w Bełżycach. W kategorii ogierów najlepszy okazał się SADAM (ASKAR – SADA po MALMÖ) własność SO Białka, wystawiany przez dzierżawcę Mariusza Kijka z Tomaszówki. Drugie miejsce zajął HIACYNT ( DONBAS – HRECZKA po DESPOTA) własność pan Tadeusza Wójcika zamieszkałego w Kol. Chmielnik, a tuż za nim uplasował się ogier TABEX (CYNIK – TABULCZ po KARDYNAŁ), którego jest właścicielem pan Mariusz Kijek. Tego dnia odbyła się Druga Ścieżka Bychawska - wzięło w niej udział 14 par, które walczyły o zaszczytne pierwsze miejsce na parkurze z licznymi przeszkodami. Najlepszą parą okazała się Katarzyna Bekiesz i jej kuc Bączek, para ta wcześniej zaprezentowała się w specjalnym pokazie ujeżdżenia.

Z planowanych pokazów specjalnych odbył się także pokaz jazdy ułańskiej, władaniem szablą i lancą oraz pokazy strzelania z łuku. Jedną z atrakcji był wybór przez zaproszonych gości i zgromadzona publiczność najpiękniejszego koni pokazu, którym została klacz pana Rafała Fedeńczuka ASTI ( BERBERYS - ADA po ADAMPOL).

Wszyscy organizatorzy Polskie Stowarzyszenie Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych oraz Konnych Producentów Zdrowej Żywności oddział Bychawa, Terenowe Koło Hodowców Koni w Lublinie z panem Prezesem Andrzejem Frączkiem, Urząd Miejski w Bychawie, Bychawskie Centrum Kultury oraz Lubelski Związek Hodowców Koni dziękują wszystkim uczestnikom za obecność, publiczności za liczne przybycie i już zapraszają na VII Pokaz w roku 2012.FOTO-GALERIAKlacz Flandria

Klacz Debata

Klacze pana Gustawa Jędrejka

Klacze zimnokrwiste pana T. Gołasia

Ogiger SADAM m

Ogier Hiacynt
Ogier Tabex
Ogier Rokset kf

Pan A.Korba
z organizatorami

Pokaz jazdy ułańskiej

Pokaz jazdy ułańskiej

Pokaz jazdy ułańskiej

Pokaz strzelania z łuku

Pokaz jazdy ułańskiej

Ściezka bychawska

Ściezka bychawska

Ściezka bychawska

Ściezka bychawska

Zaprzęg Pana G.Michalczaka

Zaprzęg Pana G. Oźgi

Zaprzęg pana T.Gołasia

Zwycięzca ścieżki bychawskiej-K.Bekiesz i kuc Bączek