V WIOSENNA GALA
koni rasy polski koń zimnokrwisty


W dniu 14 kwietnia odbyła się V Gala konia zimnokrwistego w Wisznicach. Już tradycyjnie organizatorem Gali był Lubelski Związek Hodowców Koni, Wójt Gminy Wisznice - Piotr Dragan oraz Terenowe Koło Hodowców Koni w Białej Podlaskiej. Konie oceniała Komisja w składzie: Wiesław Niewiński – Przewodniczący Komisji Księgi Stadnej Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty, Kierownik Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, Jerzy Gawarecki – Dyrektor Stada Ogierów w Kętrzynie i Jacek Hebda – Kierownik Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, Oddział w Radomiu.

Gala stała się Wystawą ogólnokrajową, Komisja oceniała ogiery, zarówno z województwa lubelskiego, jak i województw sąsiednich: podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Ogiery przed oceną płytową poddane zostały wstępnej zaprzęgowej próbie dzielności, którą wszystkie zdały z wynikiem pozytywnym.

Cieszy fakt, że pomimo podwyższonego minimum punktów umożliwiających wpis do Księgi Stadnej, wynoszącego 79 pkt. bonitacyjnych, wszystkie ogiery uzyskały prawo wpisu do Księgi. Najwyższą ocenę i tytuł Czempiona Wystawy uzyskał ogier maści kasztanowatej –BULIN (Ikar 1790 G Bł - Bunia 5320 G Bł po Erg) – hodowli i własności Bogumiła Sawczuka z województwa podlaskiego. Ogier ten cechował się bardzo dobrym typem zarówno płciowym jak i rasowym (14 pkt./15 pkt.), bardzo dobrą głową i szyją – otrzymując za tą cechę maksymalną liczbę punktów (5 pkt.), a także mocnymi kopytami (8 pkt./10 pkt.). Wiceczempionem został ogier GAMBIT (Briks 2130 G Bł-Galia 5248 G Bł po Fan) – własności Grzegorza Klimka z województwa lubelskiego, a na miejscu trzecim uplasował się ogier FALKO (Termos 1634 G Gd-Fiala 4612 G Gd ard. szw. po Vebend) – którego właścicielem jest Józef Rychta z województwa świętokrzyskiego. Publiczność wybrała także Najpiękniejszego Konia Gali, którym został Czempion – ogier BULIN.

Przed ogłoszeniem końcowych wyników Komisja oceniła również stawkę rocznych i dwuletnich klaczek oraz ogierów, prezentowanych przez hodowców z powiatu bialskiego. Miłym akcentem były również pokazy zaprzęgów oraz jeźdźców. Imprezę uświetnił także występ zespołu podtrzymującego tradycję tańca ludowego oraz indywidualne występy śpiewającej młodzieży.

Wszyscy właściciele koni otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczał Wiceprezes LZHK - Janusz Barszcz, Wójt Gminy oraz przedstawiciel Starostwa bialskiego. Nagrody ufundowane zostały przez Lubelski Związek Hodowców Koni i firmy: Kojpasz sp.j., Konimex, Handel, Usługi i Produkcja Marzena Soćko z siedzibą w Parczewie oraz Agrohandel – Mariusz Jakubiuk, Polubicze.

Jak co roku nie zawiodła publiczność, która przybyła w tym roku szczególnie licznie. W trakcie trwania Gali na wielu stoiskach można było nabyć zarówno paszę, dodatki mineralne dla koni, akcesoria jeździeckie, jak i posilić się w gronie rodziny i znajomych w punktach gastronomicznych.

Dzięki Wójtowi, licznym sponsorom oraz pracy grupy zaangażowanych członków Terenowego Koła Hodowców Koni po raz kolejny impreza organizacyjnie przebiegła w sposób wzorcowy wzbudzając zainteresowanie mediów.

Czempion Wystawy-Sprzedaży Ogierów
ogier BULIN - wł Bogumił Sawczuk, woj. podlaskieDekoracja zwycięzców

III miejsce na Wystawie-Sprzedaży Ogierów - og. FALKO - wł. Józef Rychta, woj. świętokrzyskie

Kontrolne mierzenie ogierów

Ocena ogierów

Ocena źrebiat - klaczki, wł. Jacek Makaruk, woj. lubelskie

Ocena źrebiąt - klaczka, wł. Zbigniew Sokołowski, woj. lubelskie

Ocena źrebiąt - klaczki, wł. Jacek Makaruk, woj. lubelskie

ocena źrebiąt - klaczki, wł. Zbigniew Sokołowski, woj. lubelskie

ocena źrebiąt - ogiery, wł. Jacek Jagielski, woj. lubelskie

ocena źrebiąt - ogiery, wł. Waldemar Piekarski, woj. lubelskie

ocena źrebiąt - ogiery, wł. Waldemar Piekarski, woj. lubelskie

og. BAKARAT - wł. Tadeusz Kowalczuk, woj. lubelskie

og. BULIN - wł. Bogumił Sawczuk, woj. podlaskie

og. EGON - wł. Andrzej Mazur, woj. podkarpackie

og. FALKO - wł. Józef Rychta, woj. świętokrzyskie

og. FLESZ - wł. Zbigniew Żakowski, woj. lubelskie

og. GAMBIT - wł. Grzegorz Klimek, woj. lubelskie

og. GRAD - Krzysztof Pleskot, woj. lubelskie

og. JANKIEL - wł. Łukasz Leniart, woj. podkarpackie

og. JOWISZ - wł. Krzysztof Jonczyk, woj. lubelskie

og. MARTIN - wł. Krzysztof Kwiecień, woj. świętokrzyskie

og. MASTER - wł. Marek Miturski, woj. mazowieckie

og. NAVIGATOR - wł. Józef Leśko, woj. lubelskie

og. TOKEN - wł. Sylwester Wołos, woj. mazowieckie

Próba dzielności

Próba dzielności

Wice Czempion Wystawy-Sprzedaży Ogierów - og. GAMBIT - wł. Grzegorz Klimek, woj. lubelskie

Wyróżnienie dla Tadeusza Kowalczuka za zaangażowanie w rozwój hodowli koni na terenie Lubelszczyzny - wręcza Zastępca Prezesa LZHK - Janusz Barszcz

Występy zespołów tanecznych