konferencja „30–lecie hodowli Konika Polskiego w RPN"
24-25.05.2012

Roztoczański Park Narodowy w dniach 24-25 maja gościł miłośników konika polskiego na konferencji z okazji „30–lecia hodowli Konika Polskiego w RPN”.

Otwarcie konferencji miało miejsce w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym RPN w Zwierzyńcu, gdzie odbyła się sesja naukowa, w której referaty wygłosili:

Jan Słomiany „Historia i stan aktualny hodowli koników polskich w RPN”.

Prof. dr hab. Marian Kaproń „Czy koniki polskie są końmi pierwotnymi”.

Prof. dr hab. Zbigniew Jaworski „Zasady prowadzenia hodowli rezerwatowej koników polskich i wynikający z nich odrębny system selekcji w porównaniu z hodowlą stajenną”.

Prof. dr hab. Anna Stachurska „Eliminacja odmian u koników polskich”.

Dr inż. Iwona Tomczyk-Wrona „Zakres i perspektywy ochrony zasobów genetycznych konika polskiego w Polsce”.

Lek. Wet. Zbigniew Wróblewski „Monitoring stanu zdrowia koników polskich w hodowli rezerwatowej”.

Dr Michał Pluta „Użytkowanie koników i parametry ich wydolności”.

Druga część konferencji poświęcona była prezentacji hodowli rezerwatowej - prezentowany był tabun ogiera DRZEWIAK 10 G Ol nad stawami „Echo” w Ostoi Konika Polskiego, a następnie przeprowadzono przegląd hodowlany stada stajennego koników we Floriance.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się otwarciem wystawy poświęconej konikom polskim pt. „30 lat hodowli Konika Polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu”. Tego dnia odbył się również pokaz użytkowania zaprzęgowego konika w pracach leśnych, kosiarce i sile uciągu z wykorzystaniem aparatu oporowego Prof. E. Sasimowskiego. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zobaczenia pracy pod wierzchem i skoków przez przeszkody, jak i również pokazu specjalnego - naturalnej pracy z koniem w wykonaniu Pawła Jachymka. Dwudniowe spotkanie zakończył konkurs zręczności powożenia, w którym koniki polskie udowodniły, że są doskonałymi końmi użytkowymi dla każdego.

Spotkanie w Zwierzyńcu i bogaty program konferencji są efektem wieloletniej pracy i zaangażowania pracowników Roztoczańskiego Parku Narodowego a przy pomocy innych ośrodków hodowli konika polskiego w kraju i ludzi kochających te konie gwarantują jego przetrwanie i pewny byt w tym regionie Polski.


Dekoracja pamiątkowym floo dla zwycięzcy przez A. Kosiora

Konkurs powożenia

Konkurs powożenia

Pokaz specjalny P. Jachymek

Pokaz specjalny P. Jachymek