XXVI Wystawa Zwierząt Hodowlanych, w Sitnie
29.06-01.07.2012 r.

W dniach 29.06-01.07.2012 r. tradycyjnie już, na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie, odbyła się Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jedną z grup przedstawianych i ocenianych zwierząt były oczywiście konie. Komisja pracowała w składzie: Przewodniczący – Jan Słomiany – Przewodniczący Komisji Księgi Stadnej koni rasy konik polski oraz pozostali członkowie - Krzysztof Pietrzak – specjalista ds. hodowli koni, emerytowany pracownik Lubelskiego Związku Hodowców Koni i Andrzej Kosior – Kierownik LZHK.

Zgodnie z Regulaminem oceny koni zamieszczonym w Katalogu Wystawy ocenie podlegały: typ, pokrój, stęp, kłus, kondycja i pielęgnacja oraz przygotowanie do wystawy – każdy z elementów w skali 1-10 pkt. Na Wystawie przedstawiono ogiery i klacze rasy małopolskiej, konika polskiego, huculskiej, zimnokrwistej i rasy polski koń szlachetny półkrwi.

Oprócz oceny prezentowanych koni, jak ma to miejsce rokrocznie od ponad 25 lat, został również rozegrany Czempionat wśród przedstawicieli koni dwóch ras.

I tak: Czempionką klaczy rasy konik polski – z ilością 42,0 pkt została klacz HYBRYDA (Hańczor – Halama po Kordon). Hodowcą i właścicielem klaczy jest Roztoczański Park Narodowy. Wiceczempionki: klacz TERCJA (Hektor – Toksja po Homer ex Kolczak), hodowli i własności Roztoczańskiego Parku Narodowego i klacz TRAKCJA (Pałas – Teina po Tulipan), której właścicielem jest p. Henryk Brzozowski z miejscowości Kryniczki, gm. Izbica otrzymały taka sama notę – 41,0 pkt.

Wybrano również Czempiona i Wiceczempionów Wystawy spośród klaczy rasy małopolskiej. Czempionem Wystawy została klacz HUELLA (Jurand – Heroina po Barok), która uzyskała 43,5 pkt. Hodowcą i właścicielem klaczy jest p. Aleksander Łój, zam w miejscowości Czołki, gm. Sitno.

Tytuły Wiceczempionów uzyskały: – klacz ADRENALINA (Jurand – Ambrozja po Akant) która uzyskała 42,5 pkt. Właścicielem klaczy a zarazem jej hodowcą jest p.Aleksander Sokołowski z Kol. Sitno. – klacz KENYA (Krym – Kwinta po Minneapolis), która uzyskała 42,5 pkt. Jej właścicielem jest p. Janusz Stempel za. Ruskie Piaski, gm. Nielisz.

Konie uczestniczące w Wystawie były poprawne pokrojowo, odpowiednio zaprezentowane w chodach. Komisja sędziowska zwróciła szczególną uwagę na właściwy typ, wzorową prezentację i pielęgnację wystawianych koni. Wszystkie konie zostały ocenione powyżej 35 pkt , a tym samym otrzymały pierwsze nagrody.

Każda wystawa to czas uhonorowania rolników za ich ciężka pracę hodowlaną. Tym bardziej cieszymy się, że nagrody ufundowane przez organizatorów - LODR Oddział w Sitnie i Lubelski Związek Hodowców Koni otrzymali nie tylko właściciele zdobywców tytułów Czempionów i Wiceczempionów ale także pozostali Wystawcy.

Jednym ze sponsorów był także Fundusz Promocji Mięsa Końskiego; dzięki niemu kantary otrzymali właściciele prezentowanych koni rasy zimnokrwistej. Również stoisko promocyjne Funduszu, z degustacją i możliwością zakupu wędlin końskich cieszyło się dużym powodzeniem.

Wystawa zwierząt hodowlanych w Sitnie przyciągnęła bardzo wielu zainteresowanych, zarówno rolników, hodowców jak i firmy - z całego kraju. Była doskonałą okazją nawiązać kontakty, spotkać się z innymi hodowcami i wymienić doświadczeniami.

Jest już tradycją, że Wystawa w Sitnie gromadzi rzesze publiczności. Przyciąga nie tylko od lat powiększająca się ilość Wystawców ale również szczególną atmosferą tego miejsca.


kl. ADRENALINA m, wł.A.Sokołowski

kl. Arkadia m, wł. W. Chwedorowicz

kl. Dilerka m, wł. J. Smyk

kl. FANTAZJA z, wł. D.Ogórek

kl. Gazela m, wł. J. Bełkot

kl. Hołp m. wł. Z Mazurek

kl. HUELLA m, wł. A.Łój

kl. HYBRYDA kn, wł. Roztoczański Park Narodowy

kl. KENYA m, wł. J. Stempel

kl. LAMIA sp wł. Cz.Pieczykolan

kl. Napa kn, wł. Roztoczański Park Narodowy

kl. Piramida m, wł. W. Ciesielczuk

kl. POEZJA hc, wł. W.Oleszczuk

kl. Targena kn, wł. Roztoczański Park Narodowy

kl. TERCJA kn, Gosp.Pom.przy Roztoczańskim Parku Narodowym

kl. TRAKCJA kn, wł. H. Brzozowski

og. BARNABA m, wł. Z.Wójcik

og. NAP kn, wł. Roztoczański PArk Narodowy

og. TOM z, wł. W. Kocira

Atrakcja dla dzieci, przejażdżka na kucach, wł. M.Rogucki